fbpx

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

///Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej są moduły fotowoltaiczne, potocznie zwane panelami, umieszczane na dachu, które zamieniają promieniowanie słoneczne w energię dla naszego domu. Istnieją różne rodzaje paneli, a najpopularniejsze z nich to monokrystaliczne i polikrystaliczne. Jakie są między nimi różnice i jaki wybór będzie właściwy dla Ciebie?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Aby zrozumieć różnicę między tymi dwoma rodzajami paneli, musimy wiedzieć w jaki sposób jest w nich wytwarzany prąd. Każdy panel złożony jest z połączonych ogniw wykonanych z krzemu. Ich ilość uzależniona jest od zastosowanej technologii produkcji – najczęściej moduły zbudowane są z 60 lub 120 ogniw. To właśnie w nich powstaje energia, którą zasilamy nasze urządzenia elektryczne. Dzięki właściwościom krzemu, fotony pochodzące z promieniowania słonecznego wybijają z atomów elektrony, dzięki czemu możemy wykorzystywać ich ruch do pozyskiwania prądu. Następnie płynie on do falownika, a na samym końcu do naszych gniazdek i sieci energetycznej. 

Co to ma do paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych?

Wiedząc, w jaki sposób wytwarza się prąd możemy porównać ogniwa krzemowe, które są używane w obu rodzajach paneli. Zasadnicza różnica sprowadza się do sposobu wytwarzania ogniw. W panelach polikrystalicznych mamy wiele połączonych kryształów krzemu, które tnie się na cienkie plastry, mające kształt kwadratu lub prostokąta. Natomiast ogniwa paneli monokrystalicznych tworzone są z jednego dużego monokryształu, przez co mają zaokrąglone rogi – przekrojem kryształu krzemu jest koło. Technologia wytwarzania ogniw monokrystalicznych jest nowsza w porównaniu do polikrystalicznych i to również wpływa na różnice między nimi.

Wygląd

W łatwy sposób możemy odróżnić panele monokrystaliczne od polikrystalicznych patrząc na ich kolor. Monokrystaliczne, przez swój proces produkcji, przybierają barwę ciemno granatową lub czarną. Dzięki takiej kolorystyce wyglądają nowocześnie i dobrze prezentują się na każdym dachu. Panele polikrystaliczne natomiast są w kolorze niebieskim.

Producenci również tworzą panele monokrystaliczne All-black/ Full black, które, jak nazwa wskazuje, są całe czarne. Cieszą się one popularnością ze względu na elegancki, minimalistyczny wygląd. 

Wydajność

Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze paneli fotowoltaicznych jest ich wydajność. Warto zwrócić uwagę, że im mniej kryształów w ogniwie tym więcej prądu zostanie wytworzone, dlatego panele monokrystaliczne przewyższają sprawnością polikrystaliczne. Dla monokrystalicznych sprawność jest zazwyczaj na poziomie 18%-22%, a polikrystalicznych 16%-18%. Dlatego jeżeli mamy ograniczone miejsce, np. nieduży dach, a chcemy uzyskać jak najwięcej energii z instalacji fotowoltaicznej, lepszym wyborem będą moduły monokrystaliczne. 

Kolejną różnicą jest moc pojedynczego panelu. Monokrystaliczne zazwyczaj oscylują w przedziale mocy 300-360 W/moduł, natomiast w polikrystalicznych średnia moc to 270-285W.

Cena

Zazwyczaj moduły polikrystaliczne są tańsze od monokrystalicznych. Sprowadza się to ponownie do różnicy między wytwarzaniem obu typów ogniw. Zdecydowanie dłuższy i bardziej skomplikowany proces produkcyjny ogniw złożonych z jednego monokryształu, przekłada się na ich wyższą cenę. W związku z tym moduły polikrystaliczne są częściej wybierane w przypadku budowy farm fotowoltaicznych. Wśród klientów indywidualnych zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się panele monokrystaliczne.

 

Wybierając technologię modułów warto, więc wziąć pod uwagę te aspekty:

 • powierzchnia na instalację
 • zacienienie
 • wydajność
 • estetyka

Oczywiście każdy dom i jego zapotrzebowania energetyczne różnią się od siebie, dlatego kwestia wyboru paneli fotowoltaicznych jest bardzo indywidualna. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub skonsultować ze specjalistą wybór paneli dla swojego domu lub firmy, zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania i przygotujemy ofertę instalacji fotowoltaicznej spełniającej Twoje potrzeby.

Zadzwoń pod numer 535 318 565 lub wypełnij formularz!

Skontaktuj się aby uzyskać darmową wycenę

 • ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

  Dobrowolnie i świadomie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych
  w niniejszym formularzu kontaktowym przez Simplic Sp. z o.o., której siedziba znajduje się w Śledziejowicach 279, 32-020 Wieliczka, biuro przy ul. Nowohuckiej 92a, 30-728 Kraków, w celu nawiązania kontaktu, rozpoznania potrzeb i przedstawienia oferty przez Simplic Sp. z o.o., przez okres niezbędny dla realizacji przedmiotowego celu.
  Jednocześnie oświadczam, że administrator poinformował mnie, przed wyrażeniem zgody, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem, i że ewentualne wycofanie zgody będzie równie łatwe jak jej wyrażenie.

  INFORMACJE
  PODAWANE W PRZYPADKU ZBIERANIA DANYCH OD OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ

  1. Administratorem Pani / Pana* danych osobowych jestSimplic Sp. z o.o., której siedziba znajduje się
  w Śledziejowicach 279, 32-020 Wieliczka, biuro przy ul. Nowohuckiej 92a, 30-728 Kraków,
  tel.:1239506 61,e-mail:kontakt@simplic.pl.
  2. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych –nie dotyczy.
  3. Pani / Pana* dane osobowe przetwarzane są w celu nawiązania kontaktu, rozpoznania potrzeb
  i przedstawienia oferty przez Simplic Sp. z o.o.
  Podstawą prawną przetwarzania Pani / Pana* danych osobowych jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych osoby, której dane dotyczą.
  4. Prawnie uzasadnione interesy realizowane przez administratora - nie dotyczy
  5. Administrator nie zamierza ujawniać Pani / Pana*danych osobowych żadnym odbiorcom, czy kategoriom odbiorców danych.
  6. Administrator nie zamierza przekazywać Pani / Pana*danych osobowych do państw trzecich, czy do organizacji międzynarodowych.

  Ponadto, dla zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania informuję, że:
  1. Pani / Pana* dane osobowe przechowywane będą przez okres niezbędny do realizacji ww. celu przetwarzania.
  2. Ma Pani / Pan* prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  Ma Pani / Pan* prawo, w dowolnym momencie, wnieść sprzeciw wobec przetwarzania swoich danych osobowych na potrzeby marketingu bezpośredniego, w tym profilowania, w zakresie, w jakim przetwarzanie jest związane z takim marketingiem bezpośrednim.
  3. Ma Pani / Pan* prawo do cofnięcia tej zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  4. Ma Pani / Pan* prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  5. Podanie Pani / Pana* danych osobowych:
  a) nie jest wymogiem ustawowym,
  b) jest wymogiem umownym,
  c) nie jest warunkiem zawarcia umowy.
  Nie jest Pani / Pan* zobowiązana / zobowiązany* do ich podania.
  Konsekwencją niepodania danych osobowych jest brak możliwości realizacji ww. celu przetwarzania.
  6. Decyzje o Pani / Pana* danych osobowych nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany, ale mogą być profilowane pod kątem rozpoznania potrzeb, doboru produktów i przygotowania spersonalizowanej oferty wstępnej.

By |2020-04-09T11:33:34+02:00Kwiecień 9th, 2020|fotowoltaika|Możliwość komentowania Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? została wyłączona

About the Author: