fbpx

Czy zmiana sprzedawcy energii i gazu jest bezpieczna?

/, gaz ziemny, zmiana sprzedawcy/Czy zmiana sprzedawcy energii i gazu jest bezpieczna?

Czy zmiana sprzedawcy energii i gazu jest bezpieczna?

Liberalizacja na ryku energii sprawiła, że zarówno jako przedsiębiorcy, jak i konsumenci możemy dowolnie wybierać sprzedawców. Jest to niewątpliwie bardzo korzystne, jednak, aby w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje wolny rynek, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów zmiany sprzedawcy.

 

Gdzie się czai niebezpieczeństwo

 Rynek energii, który w takiej formie funkcjonuje już od ponad 10 lat, rozwinął się na tyle szeroko, że oprócz uczciwych sprzedawców, istnieją również firmy stosujące nieuczciwe praktyki wobec odbiorców. Wykorzystując  niedostateczną wiedzę potencjalnych klientów oraz niechęć do czytania zapisów umów, przekonują do zawarcia nie do końca korzystnych dla nich kontraktów. Jak zatem zmienić sprzedawcę mądrze i  nie paść ofiarą oszustwa?

 

Praktyki godne polecenia

W celu podjęcia słusznej i optymalnej decyzji dotyczącej zmiany sprzedawcy, należy dokładnie zapoznać się z przedstawioną propozycją współpracy.

Co warto sprawdzić?

 

  1. SZCZEGÓŁY OFERTY

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy dokładnie zweryfikuj, czy przedstawiona oferta jest zgodna z Twoimi oczekiwaniami i zapotrzebowaniem – sprawdź cenę netto, opłatę handlową, grupę taryfową i okres dostaw. Istotna jest również informacja co zawiera cena i w jakiej sytuacji może ona ulec zmianie.

 

  1. TREŚĆ UMOWY

Zapoznaj się z wszystkimi zapisami umowy – przede wszystkim dotyczącymi ceny, kar umownych, opłaty handlowej, okresu wypowiedzenia, okresu zawarcia umowy, terminu płatności. Istotne jest też deklarowane zużycie na okres umowy oraz możliwość wystąpienia odchylenia od szacowanej ilości.

 

  1. PYTANIA I WĄTPLIWOŚCI

Przed podpisaniem umowy zapytaj przedstawiciela o nurtujące Cię kwestie związane z umową oraz hipotetyczne sytuacje w trakcie jej trwania, jak na przykład możliwość zmiany grupy taryfowej.

 

  1. REFERENCJE

Warto zapytać o nie przedstawiciela, gdyż świadczą o zadowoleniu innych z usług sprzedawcy.

 

  1. DANE SPRZEDAWCY I DANE PRZEDSTAWICIELA

Podczas podpisywania umowy, zweryfikuj, czy otrzymany dokument jest zgodny z oczekiwaniami, czy widnieją na nim dane firmy, z którą zawierasz umowę.

Dobrą praktyką jest weryfikowanie tożsamości przedstawiciela, tj. jaką firmę reprezentuje, czy ma odpowiedni dokument uprawniający go do działania w imieniu danego sprzedawcy. Zweryfikować możemy również handlowca w sytuacji, gdy twierdzi, że pracuje dla naszego obecnego  sprzedawcy – telefonem do tego sprzedawcy.

 

Uważaj na:

  • Brak możliwości zapoznania się z treścią umowy przed jej podpisaniem
  • Niekorzystne / niezrozumiałe zapisy umowy
  • Podpisywanie nieuzupełnionej umowy, na przykład bez danych dotyczących pełnego okresu umowy oraz wszystkich stawek za energię/gaz

 

Dokonywanie zmian sprzedawcy energii elektrycznej, czy gazu ziemnego może przynieść wiele finansowych korzyści dla firmy, jednak pod warunkiem zachowania pewnej dozy ostrożności. Z naszego doświadczenia wynika, że powierzenie tego profesjonalnemu doradcy pozwala na bezpieczne i korzystne przeprowadzanie zmian.

Nie wiesz, czy w Twojej firmie to się opłaca? Sprawdzimy to BEZPŁATNIE  kliknij

2018-04-09T17:51:29+02:00