fbpx

Ciekawostki o fotowoltaice

///Ciekawostki o fotowoltaice

Ciekawostki o fotowoltaice

Pozyskiwanie energii ze słońca do zasilenia urządzeń elektrycznych było wielkim odkryciem naukowym, a co za tym idzie pozwoliło nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Fotowoltaika coraz częściej jest spotykana na dachach domów, przy drogach do zasilenia świateł drogowych, czy oświetlania znaków. Oto kilka ciekawostek o tej prężnie rozwijającej się technologii z dziedziny energetyki odnawialnej.

Fotowoltaika w kosmosie

Zanim fotowoltaika zawitała w naszym codziennym życiu, została ona użyta przez NASA do zasilania satelitów. Pierwsze ogniwa miały zdecydowanie niższą wydajność niż te używane dzisiaj na naszych dachach – ich sprawność wynosiła ok. 9%. W 1958 roku satelita Vanguard 1 wraz z zasilaniem fotowoltaicznym została wysłana na orbitę. Od tego czasu wiele sond i innych statków kosmicznych działa poza naszą planetą dzięki energii ze słońca.

Naukowcy jednak nie zaprzestali swoich badań nad fotowoltaiką w kosmosie. Ze względu na idealne warunki w próżni, brak pór roku, zmian pogody, pozwala to na nieustanne pobieranie energii bez żadnych zakłóceń. Stąd narodził się pomysł elektrowni słonecznej w kosmosie – budowa elektrowni orbitalnej. Pod koniec XX wieku pomysł ten okazał się zbyt wymagający technologicznie i obarczały go wysokie koszty wykonania, jednak w XXI wieku do niego wrócono, a Japonia zadeklarowała stworzenie takiej elektrowni do 2030 roku.

 

Największe farmy fotowoltaiczne

Obecnie coraz więcej firm inwestuje w farmy fotowoltaiczne czyniąc z nich źródło dochodu lub optymalizacji kosztów produkcji. W ciągu godziny dociera na Ziemię więcej energii słonecznej, niż jesteśmy w stanie zużyć przez cały rok, a żeby zapewnić wszystkim mieszkańcom świata energię elektryczną wystarczyłoby umieścić panele słoneczne na 0,3% powierzchni ziemi. 

Z roku na rok miejsce największej elektrowni fotowoltaicznej się zmienia ze względu na nowe inwestycje. W czasie pisania tego artykułu Indie są światową czołówką – dwie największe farmy leżą na terenie ich państwa. Bhadla Solar Park zajmuje 40 km2, a moc całej instalacji to 2 245 MW! A na drugim miejscu jest farma Pavagada Solar Park o mocy 2 050 MW i zajmuje 53 km2. Dla porównania w czerwcu 2020 cała Warszawa osiągnęła zapotrzebowanie na poziomie 1 327 MW, co było rekordowym wynikiem i przewyższyło zapotrzebowanie w miesiącach zimowych. Warto wspomnieć, że w ścisłej czołówce światowej są również Chiny.

W Europie obecnie tytułem największej farmy fotowoltaicznej może się pochwalić Hiszpania ze swoją farmą o mocy 494 MW – Mula Photovoltaic Power Plant o powierzchni 10 km2. Wyprzedziła francuską elektrownię słoneczną Cestas Solar Park – 300 MW i powierzchni 2,5 km2.

A jak jest w Polsce? Aktualnie największa jest farma w gminie Czernikowo o mocy zainstalowanej 3,44 MW. Zajmuje ona 7,7 hektarów powierzchni. W Polsce ogłaszane są plany budowy na zdecydowanie większe elektrownie słoneczne, jednak na ich wykonanie i uruchomienie musimy jeszcze poczekać.

Dlaczego Indie wyprzedzają tak bardzo inne kraje ze swoimi farmami? Jest to spowodowane podpisaniem przez rząd projektu o nazwie Super Mega Solar Power Projects, który zakłada utworzenie 50 farm o mocy powyżej 500 MW. Dzięki temu, że Indie są duże i słoneczne takie inicjatywy z łatwością są wprowadzane w życie, a wsparcie rządu przyspiesza ten proces.

 

Najbardziej wydajne panele fotowoltaiczne

Aby ogromne farmy fotowoltaiczne wykorzystać w najlepszy sposób są do tego potrzebne wydajne panele fotowoltaiczne, które są kluczowe dla każdej instalacji. Również tutaj producenci walczą o stworzenie najlepszych paneli. Risen Energy poinformował o rozpoczęciu realizacji zamówień na moduły o jednostkowej mocy wynoszącej aż 500 Wp, a ich sprawność to 20,2%. Na naszych dachach najczęściej spotykane są panele o średniej mocy 300W i sprawności 18%. 

 

Fotowoltaika ciągle się rozwija, a powyższe dane zapewne ulegną zmianie w kolejnych latach. Kolejne kraje coraz częściej decydują się na czystą energię, a dzięki temu powstają nowe projekty, które mają na celu jak najlepiej wykorzystać słońce – czy to na Ziemi, czy w kosmosie. Również my, posiadając własną mikroinstalację, przyczyniamy się do lepszych zmian dla środowiska i pomagamy się rozwijać tej technologii.

Zainwestuj w swoją przyszłość, a my zajmiemy się resztą – od wyboru najlepszej instalacji dla Ciebie, po wypełnienie wniosku o dotację!

Zadzwoń pod numer 535 318 565 lub wypełnij formularz!

Skontaktuj się aby uzyskać darmową wycenę

 • ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

  Dobrowolnie i świadomie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych
  w niniejszym formularzu kontaktowym przez Simplic Sp. z o.o., której siedziba znajduje się w Śledziejowicach 279, 32-020 Wieliczka, biuro przy ul. Nowohuckiej 92a, 30-728 Kraków, w celu nawiązania kontaktu, rozpoznania potrzeb i przedstawienia oferty przez Simplic Sp. z o.o., przez okres niezbędny dla realizacji przedmiotowego celu.
  Jednocześnie oświadczam, że administrator poinformował mnie, przed wyrażeniem zgody, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem, i że ewentualne wycofanie zgody będzie równie łatwe jak jej wyrażenie.

  INFORMACJE
  PODAWANE W PRZYPADKU ZBIERANIA DANYCH OD OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ

  1. Administratorem Pani / Pana* danych osobowych jestSimplic Sp. z o.o., której siedziba znajduje się
  w Śledziejowicach 279, 32-020 Wieliczka, biuro przy ul. Nowohuckiej 92a, 30-728 Kraków,
  tel.:1239506 61,e-mail:kontakt@simplic.pl.
  2. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych –nie dotyczy.
  3. Pani / Pana* dane osobowe przetwarzane są w celu nawiązania kontaktu, rozpoznania potrzeb
  i przedstawienia oferty przez Simplic Sp. z o.o.
  Podstawą prawną przetwarzania Pani / Pana* danych osobowych jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych osoby, której dane dotyczą.
  4. Prawnie uzasadnione interesy realizowane przez administratora - nie dotyczy
  5. Administrator nie zamierza ujawniać Pani / Pana*danych osobowych żadnym odbiorcom, czy kategoriom odbiorców danych.
  6. Administrator nie zamierza przekazywać Pani / Pana*danych osobowych do państw trzecich, czy do organizacji międzynarodowych.

  Ponadto, dla zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania informuję, że:
  1. Pani / Pana* dane osobowe przechowywane będą przez okres niezbędny do realizacji ww. celu przetwarzania.
  2. Ma Pani / Pan* prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  Ma Pani / Pan* prawo, w dowolnym momencie, wnieść sprzeciw wobec przetwarzania swoich danych osobowych na potrzeby marketingu bezpośredniego, w tym profilowania, w zakresie, w jakim przetwarzanie jest związane z takim marketingiem bezpośrednim.
  3. Ma Pani / Pan* prawo do cofnięcia tej zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  4. Ma Pani / Pan* prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  5. Podanie Pani / Pana* danych osobowych:
  a) nie jest wymogiem ustawowym,
  b) jest wymogiem umownym,
  c) nie jest warunkiem zawarcia umowy.
  Nie jest Pani / Pan* zobowiązana / zobowiązany* do ich podania.
  Konsekwencją niepodania danych osobowych jest brak możliwości realizacji ww. celu przetwarzania.
  6. Decyzje o Pani / Pana* danych osobowych nie są podejmowane w sposób zautomatyzowany, ale mogą być profilowane pod kątem rozpoznania potrzeb, doboru produktów i przygotowania spersonalizowanej oferty wstępnej.

By |2020-04-16T13:11:12+02:00Kwiecień 16th, 2020|fotowoltaika|Możliwość komentowania Ciekawostki o fotowoltaice została wyłączona

About the Author: